Ćwiczenia na kręgosłup – dwa najpoważniejsze błędy
Trening prozdrowotny ukierunkowany na profilaktykę bólu kręgosłupa zdobywa coraz większą popularność. Siedzący tryb życia, ze względu na dramatyczny wpływ na naszą kondycję psychofizyczną, został uznany za większe zagrożenie dla zdrowia niż palenie. Wiele osób decyduje się, aby rozpocząć aktywny tryb życia, zacząć ćwiczyć w celu polepszenia swojej formy… i prędko okazuje się, że lekarstwo może być gorsze od choroby. Czy ćwiczenia na kręgosłup mogą powodować ból kręgosłupa? Mogą, jeśli są źle wykonywane. Poprawność techniczna wykonania ćwiczenia jest kluczowa. Oto 2 najpoważniejsze błędy w ćwiczeniach na kręgosłup.
1. Zła technika wykonania ćwiczenia
Znajomość prawidłowej techniki to klucz do sukcesu. Jeżeli dobrze zrozumiemy jak wykonać ćwiczenie oraz po co je w ogóle robimy, to wyraźne efekty możemy poczuć już po pierwszym treningu. Osoby początkujące prawie zawsze potrzebują osobistej korekty instruktora. Gdy ćwiczymy sami, często wydaje nam się, że coś robimy dobrze, a w rzeczywistości robimy źle. Efektywny trening wymaga pewnego wysiłku intelektualnego, nie wystarczy bezmyślnie kopiować ruchy z przypadkowo wybranego filmu z internetu.
Nieprawidłowa technika spowodowana jest zwykle słabą świadomością własnego ciała oraz nieprawidłowymi nawykami ruchowymi. Aby temu zaradzić, należy ćwiczyć przed lustrem lub nagrywać swoje treningi. Oglądając siebie możemy przekonać się, czy nasze wyobrażenie o ćwiczeniu przekłada się rzeczywiście na jego poprawne wykonanie. Najszybsze i najlepsze efekty osiągniemy ćwicząc pod okiem dobrego instruktora, który na bieżąco może dawać nam wskazów, jak ulepszyć naszą technikę.
2. Brak aktywacji mięśni głębokich
Mięśnie głębokie odpowiadają za utrzymanie integracji struktury naszego ciała. Powinny się uruchamiać jako pierwsze, zanim wykonamy ruch i dynamicznie stabilizować prawidłową pozycję ciała. U osób z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa często dochodzi do osłabienia mięśni głębokich. Wtedy ich funkcję muszą przejmować mięśnie powierzchowne, które stworzone są do poruszania ciałem. Jeżeli mięśnie powierzchowne muszą przejmować funkcję stabilizacyjną, dochodzi do ich przemęczenia, chronicznego napięcia, utraty elastyczności, zaburzeń wzorców ruchowych i wystąpienia uczucia dyskomfortu, zmęczenia lub bólu. Trening aktywacji mięśni głębokich, tzw. trening core lub trening stabilizacji jest pierwszym etapem progresji treningowej.
Jeżeli nie umiemy prawidłowo stabilizować ciała, każde ćwiczenie dynamiczne będzie dla nas potencjalnie szkodliwe. Niestety popularne treningi core często zawierają ćwiczenia zbyt zaawansowane, w efekcie dalej pogłębiają chroniczne napinanie mięśni powierzchownych. Dobry trening stabilizacji jest treningiem o niskiej intensywności, ale wysokiej selektywności. Aby dotrzeć do małych mięśni stabilizujących wymagana jest precyzja i uważność.
Wykonując ćwiczenia z dobrą techniką, dobrą postawą, w komfortowym zakresie ruchu, pozytywne efekty pojawią się prędzej niż się spodziewamy.