cwiczenia-na-kregoslup-neurofitness

Mięśnie głębokie – ćwiczenia na zdrowy kręgosłup i płaski brzuch

Ciało ludzkie możemy opisać za pomocą różnych modeli. Jeżeli chodzi o układu ruchu, to bardzo użyteczny jest podział mięśni na głęboki i powierzchowne. Pozwala on lepiej zrozumieć jak dobrze wykonywać ćwiczenia i dzięki temu osiągać lepsze efekty, w krótszym czasie.

Mięśnie głębokie

Mięśnie zwykle ułożone są warstwowo. W uproszczeniu możemy powiedzieć, że warstwy głębokie leżą bliżej kości lub jam ciała, warstwy powierzchowne leżą bliżej skóry. Mięśnie głębokie działają bardziej lokalnie, stabilizują pracę naszych stawów oraz stabilizują nasz tułów. Aby poruszyć to, co zostało ustabilizowane, potrzebujemy mięśni powierzchownych o działaniu bardziej globalnym. Na przykład głębokie rotatory zewnętrzne stawu biodrowego, to malutkie mięśnie ułożone pod mięśniami pośladkowymi. Jedną z ich funkcji jest utrzymywanie najbardziej optymalnej pozycji głowy kości udowej w panewce stawu biodrowego. Z kolei mięsień pośladkowy wielki jest położony najbardziej powierzchownie i odpowiada za globalny ruch prostowania stawu biodrowego (odchylanie nogi do tyłu), rotacji zewnętrznej oraz przywodzenia.

neurofitness mięśnie głębokie pośladkowy
Po lewej: mięsień pośladkowy wielki. Po prawej: głębokie rotatory zewnętrzne stawu biodrowego

Płaski brzuch

Jeżeli chodzi o tułów, to mamy kilka warstw mięśni brzucha. Najgłębiej leży mięsień poprzeczny brzucha, powyżej mięśnie skośne wewnętrzne i zewnętrzne, a na samym wierzchu mięsień prosty brzucha znany szerzej jako “sześciopak” lub “kaloryfer”. Mięsień poprzeczny odpowiada za stabilizację kręgosłupa, utrzymuje trzewia w jamie brzusznej i jest pomocniczym mięśniem wydechowym. Często jest porównywany do gorsetu, który poprzez odpowiednie napięcie podstawowe wyszczupla talię oraz nadaje płaski kształt brzuchowi.

zdrowy kręgosłup płaski brzuch neurofitness
Mięsień poprzeczny brzucha – różnica między rozluźnieniem i aktywacją

Zdrowy kręgosłup

Ćwiczenia na zdrowy kręgosłup koncentrują się na pracy mięśni głębokich, zwłaszcza na mięśniu poprzecznym brzucha. Dzięki temu pomimo, że naszym celem są zdrowe plecy, jako efekt otrzymujemy płaski brzuch. Dlatego wszystkie ćwiczenia na zdrowy kręgosłup są równocześnie ćwiczeniami na płaski brzuch. Nie wspominaliśmy jeszcze o mięśniach przykręgosłupowych. To sieć bardzo drobnych mięśni, które precyzyjnie łączą kręgi kręgosłupa. Są jednymi z najlepiej unerwionych mięśni naszego ciała. Dzięki temu otrzymują niezwykle dużo informacji o położeniu kręgosłupa i zapewniają bezpieczny i efektywny ruch. Sprawne mięśnie przykręgosłupowe zapewniają wydłużenie kręgosłupa, a tym samym wysmuklenie sylwetki. Czasami wystarczy się po prostu wyprostować, aby wyglądać na chudszego o kilka kilogramów.

Przepona i prawidłowy oddech

Siła i piękno łączą się w prawidłowym wzorcu oddechowym. Najgłębiej położonym mięśniem naszego ciała jest przepona. Rozpościera się w poprzek ciała oddzielając jamę klatki piersiowej od jamy brzusznej. Posiada ona połączenia z kręgosłupem, z mięśniami przykręgosłupowymi, mięśniami brzucha, mięśniami dna miednicy, mięśniem biodrowo-lędźwiowym. Oprócz funkcji oddechowej pełni również funkcje związane z równowagą i stabilizacją centralną. Nawet 80% ludzi oddycha w sposób daleki od optymalnego. Nieprawidłowa postawa ciała oraz osłabione mięśnie posturalne sprawiają, że praca przepony staje się mniej wydajna. Prowadzi to do usztywnienia kręgosłupa, bólu barków, a także negatywnie wpływa na układ nerwowy, powodując małą odporność na stres. W pracy z oddechem łączymy zarówno ćwiczenia przepony, mięśni międzyżebrowych, przykręgosłupowych oraz mięśni brzucha, a nawet mięśni dna miednicy. Ich efektem jest elastyczny, bezbolesny kręgosłup, ukojone nerwy, wysmuklona, wyprostowana sylwetka i płaski brzuch. Jednak zbyt często ćwiczenia oddechowe są traktowane pobieżnie i ograniczają się do tak zwanego “oddychania brzuchem”.

Mało osób wie, że jest to nieprawidłowy sposób oddychania, może rozregulować pracę mięśni brzucha i powodować jego wystawanie. Na zajęciach neurofitness poznajemy oddech w najdrobniejszych szczegółach, zwracamy uwagę na niuanse, o których się praktycznie nie w wspomina na tradycyjnych zajęciach fitness czy pilates. Uczymy się oddechu trójwymiarowego, który oprócz pozytywnego wpływu na nasz kręgosłup i sylwetkę, harmonizuje pracę układu nerwowego, prowadzi do polepszenia pamięci i koncentracji oraz dobrego samopoczucia.

Podobne posty